Tema: Re: Kreivio tinklaraštis
Autorius: RaR
Data: 2010-08-30 09:57:04
Kalbant apie ką nors duotuoju momentu, terminas "objektyvi tiesa" yra prasmingas ir labai dažnai naudojamas. Aš tai ir rašiau. Tiesiog plačiau žiūrint ta "objektyvi tiesa", kaip ir visa logika yra žmonių susitarimo reikalas. Čia panašiai kaip Njutono mechanika - daugybei įprastinių reiškinių aprašyti ir kurti technologijas jos pilnai užtenka. Tiesiog kai lendi į mikro ar makro pasaulį, į labai didelius greičius ir energijas, tų dėsnių jau nebeužtenka stebimiems reiškiniams paaiškinti. Tiesa sakant, kvantinėje mechanikoje jau nebegalioja ir kai kurie įprastiniai logikos ar matematikos dėsniai.

Taigi, kalbant apie ekonomiką ir t.t. aš visiškai pripažįstu ir pats naudoju sąvoką "objektyvi tiesa", tiesiog praktiškai kiekvienas, daugiau ar mažiau studijavęs fundamentaliuosius gamtos mokslus, supranta (jei nėra religingi), kad visi dėsniai yra sukurti žmogaus. Gamtai dėsniai nereikalingi. Dėsniai (ir tiesos) reikalingi žmogui, bandančiam apibūdinti gamtos reiškinių dėsningumus ir galiausiai jais pasinaudoti. Tad visi dėsniai yra sukurti žmogaus, jie priklauso nuo jų subjektyvių pojūčių ir kinta, kintant jų pažinimo lygiui. 


 


"Doc" <giedriusc_aciunereikia_@gmail.com> wrote in message news:i5avk7$k9s$1@trimpas.omnitel.net...
Subjektyvu yra tai, kas priklauso nuo subjekto ir subjektyvūs teiginiai neturi tiesos vertės (truth value). Pvz. teiginys "šokoladiniai ledai yra skaniausi" neturi tiesos vertės, kadangi skanumas yra subjektyvu.

Objektyvu yra tai, kas nepriklauso nuo subjekto. Pvz. teiginys "kūnai traukia vieni kitus jėga, kuri vadinama gravitacija" yra objektyvus, kadangi jį galima palyginti su realybe ir išsiaiškinti ar jis teisingas, ar ne. Tai, kad teiginį apie gravitaciją tikrina subjektai, ir tai, kad subjektai gali klysti ir kartais klysta, nepadaro jo subjektyvaus, kadangi gravitacija egzistuoja arba ne nepriklausomai nuo subjektų.

Apskritai, bandymas įtikinti oponentą, kad teiginys "objektyvios tiesos nėra" yra tiesa, yra tas pats, kas bandyti oponentą įtikinti kad laiškai niekada nenukeliauja sėkmingai nusiunčiant jam laišką, t.y. abiem atvejais teiginio turinys prieštarauja jo formai (http://en.wikipedia.org/wiki/Performative_contradiction arba plačiau ir su daugiau pavyzdžių http://theemptiness.info/2010/08/shades-of-grey-are-empty/). Jei manai, kad tiesa yra subjektyvi, tada bet kokia diskusija, t.y. bandymas rasti tiesą, su tavimi yra beprasmė (tau patinka vaniliniai ledai, man braškiniai - galim pasidalinti savo pomėgiais, bet apie ką diskutuoti?).

--
Doc

"RaR" <xx@lt.lt> wrote in message news:i5atkl$idn$1@trimpas.omnitel.net...
> 
> Tiesa visada yra subjektyvi, nes tai, kas yra tiesa ar netiesa, vertina tik 
> subjektai. Bet tai visiškai nereiškia, kad tiesa yra beprasmis konceptas. 
> Tiesiog tiesa neatsiejama nuo žmonių pojūčių ir kinta kartu su jų pažinimo 
> lygiu. O priimtos tiesos - tiesiog žmonių sutarimo reikalas tuo momentu.